Kapat

Not a member yet?Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Tarihi

          Anadolu'da, bugünkü Eskişehir bölgesindeki kalsedon yataklarından binlerce yıldır taş çıkarılmaktadır. Bu tarih, Antik Çağlara (MÖ 800-600) kadar dayanmaktadır. ‘’Mavi altın’’ olarak da bilinen ve doğanın nazar boncuğu olarak nitelendirilen kalsedon, Hitit ve Urartu dönemleri boyunca Anadolu’daki yataklardan çıkartılmış, kullanılmış ve ihraç edilmiştir. Daha sonra Romalılar döneminde çıkartılan kalsedon taşı, ihracatının en yüksek seviyesine de o zamanlarda ulaşmıştır. O zamanlarda kalsedon mühür halkası, mücevher ve oymalarda kullanılırdı.

          Kalsedon taşı, adını Romalılar döneminde kalsedonun ihraç edildiği limandan alır. Romalılar döneminde taşın ihracatı bugünkü İstanbul, Kadıköy'deki limandan yapılmaya başlandı. O dönemlerde Kadıköy küçük bir Antik kasabasıydı ve adı da Chalkedon idi. Kalsedon taşı adını bu küçük liman kasabasından almıştır.

          Eski kültürlerde kalsedonun ruhu ve inancı olumlu şekilde etkilediğine, uyku sorunlarını tedavi ettiğine inanılırdı. Bunun dışında her kalsedon çeşidine farklı bir tedavi edici güç ve önem atfedilmiştir. 

MS 1000-1200 Kalsedon Bıçak MS 2.yy Kalsedon Titus Oyması